معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > گروههای محیط زیست درجمهوری چک درخصوص وضعیت بد جنگلهای این کشوراعلام خطر نمودند


  چاپ        ارسال به دوست

گروههای محیط زیست درجمهوری چک درخصوص وضعیت بد جنگلهای این کشوراعلام خطر نمودند

گروههای طرفدار محیط زیست و کارشناسان مرتبط  درجمهوری چک زنگ خطر درخصوص وضعیت جنگلها را به صدا درآوردند .این خطرات شامل جنگلهای های مخروطی میباشد که به دلائل تغییرات اقلیمی و آب و هوایی و وجود حشرات و طوفانهای ویران کننده دچار خسارت می گردند . اقدامات اساسی و دراز مدت جمهوری چک، کمک به سازگاری جنگلها با توجه به تغییرات آب و هوایی خواهد نمود. یان اسکالیک محقق سازمان مردم نهاد «زمین چک» ضمن اعلام مطلب مزبور گفت که حدود 60 درصد از جنگلهای سوزنی چک، در حال از بین رفتن هستند.

مسئولین جنگلها براساس گزارشهایی که دریافت نموده اند وضعیت را کاملا فوری اعلام نموده اند . با توجه به ارزیابی های انجام شده از سوی موسسه ICP وضعیت جنگلهای چک درشرایط بدتری نسبت به سایرکشورهای اروپایی قرار دارد .

کارشناسان معتقدند در کنار تغییرات آب و هوایی و حشرات، از سوی سازمانهای دولتی و وزارت خانه ها نیز اقدام مناسب برای اتخاذ سیاستهای حمایتی از جنگلها و ایجاد شرایط تطبیقی با تغییرات اقلیمی جهانی اقدام موثری انجام نشده است این موضوع یکی از مشکلات پیش روی کشور در جهت توسعه پایدار می باشد.

همچنین کارشناسان بر این عقیده اند که یکی دیگر از دلایل تغییرات دردرختان سوزنی علاوه بر شرایط آب و هوایی، عدم کاشت این درختان در ارتفاعات بالا تر میباشد. کاشت اینگونه از درختان درسراسر چک و نواحی پایین تر جایی که درجه هوا گرمتر میباشد علاوه بر تاثیر بر چرخه آب مورد نیاز برای رشد گیاه، موجب فعالتر شدن حشرات مزاحم شده و سایر درختان را تحت تاثیر قرار میدهند .

موج گرما و خشکسالی در سالهای 2014 و 2015 در بسیاری از مناطق چک، شدید بوده که این دو عامل موجب گسترش فعالیت حشرات در محیط اینگونه درختان شده است و زمانی این بحران شدت یافت که شرکتهای مربوطه کارخود را جهت مبارزه با اینگونه آفتها بدرستی انجام ندادند.

کارشناسان بر این باورند عدم عمیق بودن ریشه های درختان مخروطی، آسیب پذیری آنها را بیشتر نموده است و همچنین علاوه بر اینکه این درختان کوهی هستند در زمینهایی رشد نموده اند که چندین محصول دیگر در زمینه های اطراف آنها کشت میگردد. با توجه به نیاز جامعه به کاغذ و مبلمان، کشت جنگلهای مخروطی زمانی به لحاظ اقتصادی دارای اهمیت می باشد که کشت آنها در شرایط سازگار با محیط صورت پذیرد.

کارشناسان همچنین براین عقیده اند چنانچه تغییرات قانونی درحمایت از جنگلها انجام نگیرد در 40 سال آینده بر اثر تغییرات آب و هوایی، آنها در معرض نابودی قرار خواهند گرفت .به منظور ایجاد تغییر موثر، لازم است سالانه در یک درصد از جنگلها تغییرات موثر صورت پذیرد به طوری که در50 سال آینده نیمی از جنگلها بهینه سازی شده و با برش آن و کاشت درختان جدید تغییر ساختار سنی جنگلها پدید آید .

به هر حال سایر جنگلها درکشورهایی مانند آلمان، اتریش و مجارستان و دیگر کشور های اروپایی بر اثر تغییرات آب و هوایی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته اند ولی در بعضی کشور ها مانند سوئیس از 20 سال پیش وقتی داده ها برای اولین بار در دسترس قرارآنان گرفت شروع به حل مسئله نموده و فرایند انطباق را زودتر آغاز نمودند و جنگلهای آنها متنوع تر و از آلودگی کمتری نسبت به سایر عوامل مشکل زا مواجه می باشند.

 

منبع: سایت رادیو پراگ


١٨:٤٢ - 1397/02/14    /    شماره : ٥١٣٠٨٥    /    تعداد نمایش : ٧٩خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر