معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > آغاز تابستان با مزایده 5 شرکت و واگذاری سهام ذوب آهن


  چاپ        ارسال به دوست

آغاز تابستان با مزایده 5 شرکت و واگذاری سهام ذوب آهن

نخستین مزایده سازمان خصوصی سازی در سال جاری، 12 تیر ماه برگزار می شود و این بار سهام شرکت هایی که به دولت تعلق ندارد، به وکالت این سازمان برای فروش عرضه می شود.
زغال سنگ البرز شرقی، هلیکوپتری ایران، بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، ماشین سازی لرستان و گروه صنعتی ایدرو لندرا پنج شرکتی هستند که قرار است سازمان خصوصی سازی به نمایندگی از صاحبان سهام، برای فروش عرضه شوند و در کنار آن 77 تخته فرش نیز به مزایده گذاشته می شود.
به گفته جعفر سبحانی مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی، علاقه مندان به خرید سهام این پنج شرکت و یا 77 تخته فرشی که برای فروش گذاشته شده، می توانند تا پایان وقت اداری روز یکشنبه 11 تیر ماه پیشنهادهای قیمتی خود را به این سازمان ارئه کنند و ساعت 12 روز دوشنبه 12 تیر ماه پاکت های خریداران بازگشایی می شود.
وی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا بیان داشت که سهم دولت از این شرکت ها در گذشته واگذار شده بود و اکنون به وکالت از صاحبان سهام به فروش گذاشته شده است.

** شرکت زغالسنگ البرز شرقی
سبحانی اظهار داشت: 95 درصد زغال سنگ البرز شرقی با قیمت پایه 50 میلیارد تومان(500 میلیارد و 993 میلیون ریال) از جمله این شرکت هاست که 20 درصد مبلغ به صورت نقدی و بقیه در قالب اقساط پنج ساله دریافت می شود.
شرکت زغال سنگ البرز شرقی که سابقه آن به عملیات اکتشافی مناطق معدنی شاهرود در سال 1348 باز می گردد، در سال 1356 با نام شرکت زغال سنگ البرز شرقی ثبت شد.
95 درصد از سهام معادن این شرکت در سال 93 به ذوب آهن اصفهان واگذار شد و پنج درصد باقی مانده نیز طبق قانون، بجای سهام عدالت به صورت سهام ترجیحی به کارگران و کارکنان شرکت تعلق گرفت.

** شرکت هلی کوپتری ایران
به گفته سبحانی، 33.5 درصد از سهام شرکت هلی کوپتری ایران نیز به قیمت حدود 46 میلیارد تومان (455 میلیارد و 433 میلیون ریال) به وکالت از شرکت مهرگان و شرکا از دیگر موارد این مزایده است که 30 درصد آن نقدی دریافت می شود.
شرکت هلیکوپتری ایران پس از انقلاب از ادغام دو شرکت هلندی (هلیکوپتر سرویس) و شرکت انگلیسی (هلیکوپتر ایران) ایجاد شد و به عنوان یک شرکت دولتی وابسته به وزارت دفاع فعال بود که در نهایت به وزارت نفت منتقل شد.
واگذاری این شرکت به بخص خصوصی در سال 86 به تصویب رسید و بخشی از سهام آن به مجموعه گروه اقتصادی مهرگان واگذار شد که اکنون این شرکت قصد واگذاری سهام خود را دارد.

** شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران
مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی از شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران به عنوان سومین شرکتی نام برد که قرار است برای آن مزایده ای با قیمت پایه حدود 11 میلیارد تومان ( 107 میلیارد و 181 میلیون ریال) برگزار شود.
به گفته وی، سهام این شرکت به وکالت از شرکت سرمایه گذاری سبوی قشم واگذار خواهد شد.
این شرکت در سال 1368 با هدف ارائه خدمات فنی، مهندسی، مشاوره ای و تحقیقاتی و برای ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی و حمایت از حقوق مصرف کنندگان، تدوین استانداردهای مورد نیاز صنایع و نظارت بر حسن اجرای پروژه ها و حسن ارائه خدمات تاسیس شد.

** شرکت ماشین سازی لرستان
مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی با یادآوری اینکه در مزایده 12 تیر ماه قرار است حدود 95 درصد سهام شرکت ماشین سازی لرستان نیز فروخته شود، قیمت پیشنهادی آن را حدود 6 میلیارد تومان (57 میلیارد و 942 میلیون ریال) اعلام کرد که به وکالت از گروه منصور آریا به فروش می رود.
از این رقم 10 درصد به صورت نقدی و بقیه در اقساط یکساله دریافت خواهد شد.
سهام شرکت ماشین سازی لرستان در سال 88 به شرکت توسعه و سرمایه گذاری امیرمنصور آریا واگذار شد که پس از مطرح شدن پرونده اختلاس سه هزار میلیاردی در سال 93 این واگذاری لغو و با تصمیم دادستانی مقرر شد این سهام از طریق مزایده مجدد واگذار شود.

** ایدو لندرا
بیش از 37 درصد سهام شرکت ایدرو لندرا (37.17 درصد) در فهرست مزایده روز 12 تیر قرار دارد و قیمت پایه آن حدود 270 میلیون تومان (2 میلیارد و 716 میلیون ریال) است.
به گفته سبحانی، فروشنده سهام این شرکت یک سهامدار حقیقی است که قصد دارد همه پول سهام را به طور نقدی دریافت کند.
در ابتدا 40 درصد سهام این شرکت در اختیار سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران بود و شرکت ایتالیایی لندرا و بخش خصوصی هرکدام 30 درصد سهام آن را در اختیار داشتند اما سازمان گسترش مدیریت اداره امور سهام خود در این شرکت را به شرکت توسعه صنایع خودرو (ایدکو) واگذار کرد.

** مزایده 77 تخته فرش
در کنار سهام این شرکت ها، سازمان خصوصی سازی قصد دارد 77 تخته فرش دستباف را نیز از طریق مزایده به خریداران عرضه کند که به گفته سبحانی، قیمت پایه آن حدود 700 میلیون تومان محاسبه شده است و به طور نقد از خریدار دریافت می شود.

** عرضه سهام ذوب آهن در فرابورس
دهم تیر ماه نیز سازمان خصوصی سازی قصد دارد 16.75 درصد از سهام ذوب آهن را در فرابورس عرضه کند که مبلغ کل آن به گفته سبحانی 470 میلیارد تومان (چهار هزار و 722 میلیارد ریال) ارزش دارد و به نمایندگی از صندوق بازنشستگی فولاد به فروش گذاشته شده است.
طبق اعلام سازمان خصوصی سازی قرار است 20 درصد قیمت این سهام به طور نقدی و بقیه در اقساط سه ساله از خریدار دریافت شود.
نماد معاملاتی ذوب آهن اصفهان در مهر سال 90 در بازار دوم فرابورس درج شد و معاملات آن از بهمن ماه همان سال کلید خورد.
طی سال های گذشته تاکنون در چند نوبت بخشی از سهم دولت در شرکت ذوب آهن در فرابورس عرضه شده و به فروش رفته است.
این شرکت که نخستین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران به شمار می رود، در سال 1344 پایه گذاری شد.
اکنون 56 درصد سهام این شرکت در اختیار تامین اجتماعی است و موسسه ‌صندوق ‌حمایت ‌و بازنشستگی‌ کارکنان فولاد 16.74 درصد سهام آن را در اختیار دارد و بقیه سهام آن در اختیار شرکت سرمایه گذاری فرهنگیان، سازمان خصوصی سازی و سایر سهامداران است.


١٤:١٦ - 1396/04/09    /    شماره : ٤٦٢٦٨٧    /    تعداد نمایش : ٣٨٠خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر